sem nedir

SEM Nedir?

Sem Nedir? ‘’Search Engine Marketing’’ teriminin kısaltılmış anlamı olarak bilinen SEM, arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Reklam yoluyla web sitelerinin arayıcılar tarafından daha fazla görünürlüğünü ve üst sıralara çıkmasını sağlayan arama motoru pazarlama yöntemidir. Arama motoru pazarlama dünyasında markaların arama sonuçlarında ön sıralarda yer almak birinci önceliği olmuş durumdadır.

Sem Nedir? (Arama Motoru Pazarlaması); rekabetin oldukça fazla olduğu bu pazarda, markanızı arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkartmayı hedefleyen bir pazarlama politikasıdır. Arama motoru sonuç sayfaları Google, Yandex, Bing ve Yahoo, ücret karşılığında reklam alımı sağlayarak, organik sonuçların üst kısmında size yer sunmaktadır. Bu üst sıralardaki gösterimler, sem reklamları tarafından sağlanmaktadır. Bu reklamlar genellikle arama motoru sayfalarında yan kısımda ‘’Ad’’ yazan reklamlar olarak arayıcılara sunulmaktadır.

Sem Nedir? Ne İşe Yarar?

İstatistiklere göre ‘’Google’’ arama motoru üzerinde arama yapan kullanıcıların %90’ı ilk sıralardaki web sayfalarını ziyaret etikleri gözlemleniyor. Geriye kalan sadece %10’luk arayıcı diğer arama sonuçlarına ziyarette bulunuyor. Rekabetin çok olduğu bu pazarda işinizi büyütmenin en etkili yolu SEM’dir.

Çevrimiçi reklam vermek bu zamana kadar hiç bu kadar önem kazanmamıştı. Arama motoru pazarlamacılığı ürünlerinizi, web sayfalarınızı tanıtmanın ve işinizi büyütmenin en güzel yoludur. Bu sebepten dolayı arama motorunda arama yapan kişilere göre reklamlar verebilirsiniz. Kullanıcı sayısı yüksek olan bu platformlarda ihtiyacınız olan kitleye hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlar.

Sem Nedir
Sem Nedir

Böylelikle web siteniz daha fazla arayıcı tarafından etkileşime girmiş olacak. SEM’in web sayfalarına sağladığı avantajlar;

  • Kısa sürede daha fazla ziyaretçi uğramasına yarar
  • Arama motorunda üst sıralarda olmanızı sağlar
  • Kısa sürede marka bilinci oluşturabilirsiniz
  • Daha çok kitleye hitap eder

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

Bu pazara yeni girmiş bir firmanın SEM ve SEO’yu karıştırması görünmeyecek gibi değildir. Bunun sebebi ise kelimelerin birbirine çok benzemesinden kaynaklanıyor. Fakat burada birbirini ayırt etmeye yarayan net sonuçlara varacağız.

“SEM”

Sem ücret karşılığında yapılan arama motoru reklamcılığıdır. Bir hedef kitlesi belirliyorsunuz, ardından bütçenize göre bir reklam harcamasını seçiyorsunuz, arama sonuçlarına göre web sayfanızı arayıcılara sunuyorsunuz. Sem reklam ve görsel odaklı olduğu için arayıcıların dikkatini daha kolay kazanabilir.

SEM çalışmaları anlaşılan reklam süresine kadar çalışmasını sürdürür. Maliyeti SEO’ya göre daha yüksektir.

“SEO”

Hiçbir ücret vermeden, organik arama sonuçlarında trafik elde etmek için bir web sitesini en uygun hale getirmeye odaklanmıştır. SEO çalışmalarında iletişim yazarları ile beraber %100 özgün olan yazılar kullanarak anahtar kelimeleri etkili bir seçim yaparak sıraya sokar.

Web sitesi alanındaki kelimeler seçili olduğu için arama motoru ile daha iyi olacaktır. SEO çalışmalarında kalıcılık ön plandadır. Maliyeti SEM’e göre daha düşüktür.

SEM ve SEO Faydaları Nelerdir?

SEM Nedir? Ne işe yarar? SEO ile arasındaki farklar nelerdir? Sorularını çoğu kişi tarafından merak edilse de çoğu kullanıcı bu ikilinin faydalarını da merak etmektedir. Bu ikiliyi aynı anda doğru bir şekilde kullandığınız zaman olumlu sonuçlar alacağınıza emin olun. Gerçek şu ki, SEM ve SEO, ayrı kanallar olarak gözükse de aslında ortak yönleri arama motorunda görünürlük, trafik ve dönüşümü sağlayan marka hedefi ile dijital stratejinin iki ortak parçası olarak görülmelidir.

Birbirini besleme özelliğine sahip olan bu terimler Google tarafından da olumlu sonuçlar ile karşılık görüyorsunuz. Örneğin; SEO çalışmanız Google tarafından beğeniliyor ve siz SEM çalışması da almak istiyorsunuz bu sırada Google SEO çalışmanızı beğendiği için size daha düşük bir SEM çalışma fiyatlandırması sunacaktır.

MGA Bilişim Dijital Pazarlama Hizmetleri

Dijital Pazarlama; sosyal medya, e-posta, arama motoru optimizasyonu ve mobil uygulamalar gibi birçok kanallar sayesinde ürün ve hizmet sunmaya çalışan bir pazarlama eylemidir. Temel olarak elektronik cihazları içeren bir pazarlama şeklidir. Pazarlama stratejileri için çevrim içi ve çevrim dışı yapılan bu eylem her iki yönlüde çok etkili bir pazarlamaya sahiptir.

Dijital reklam ajansları işletmeleri en büyük kanal internet ile tanıştırır. Öncelik olarak bir web sitesi kurulumu ile başlanır. Arama motoru reklamları, Google reklamları, sosyal medya yönetimi, SEO ve SEM hizmetleri sunarak geliştirilir.

Firmamız (MGA Bilişim) ise dijital pazarlamada çalışmalar sunmaktadır. Hedef kitlenin belirlenmesinde, sektör analizlerinde, içerik analizlerinde, mobil uyumluluk ve birçok konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Yüksek kalite ve tasarımları ile SEO çalışmalarımız sayesinde organik yollar üzerinden ticari web sitenizi daha üst sıralara taşıma, hedeflerimiz arasında en önde gelmektedir. Müşterilerimiz tercihleri doğrultusunda SEM çalışmalarımız ile bu iki farklı kanalları bir araya getirmekteyiz. Yaptığımız çalışmalar müşteri memnuniyeti çerçevesinde hep ön planda olmaktadır. Günümüz dijital pazarlama sektörüne merhaba demek için teklif isteyin.

UI / UX Nedir?