SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM Nedir? Search Engine Marketing teriminin kısaltması olarak kullanılan SEM arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Hayatın her alanına hitap eden, bilgi ve verilere erişimi kolaylaştıran arama motorları; günümüzde ticari işletmeler için de bir pazar alanı halini aldı.

Bu büyük potansiyeli sayesinde adeta kendine has meslek ve uzmanlık alanları oluşturmasıyla SEM Nedir ve ne işe yarar konuları hemen herkesi ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Klasik reklam-tanıtım kanallarına kıyasla çok daha az maliyetle geniş kitlelere ulaşmayı sağlayan arama motorları, hedef kitlenizi tanımlayarak sadece onlara ilgili içeriklerinizi gösterebilmekte. Kendi içerisinde üç başlık altında incelenebilecek SEM kavramı: SERP (arama motoru sonuç sayfası “search engine result page”),  ADS (ücretli reklam “paid placement”), PI (ücretli katılım “paid inclusion”) kategorilerinin bir arada kullanılmasıdır. Search Engine Marketing ile web sitesinin veya markanın arama motoru sorgularında hem reklam çalışması ile hem de organik sıralama başarısıyle hedef kitlesine ulaştırılması hedeflenir.

SEM Nedir, SEO İle Alakası Var mıdır?

SEM’in kanallarından biri olan SERP arama motorları aramalarında kullanıcılar tarafından bulunabilir olmayı ifade eder. Buradaki bulunabilirlik organik arama sonuçlarını da hedeflediğinden SEM, SEO (arama motoru optimizasyonu) ile çok yakından ilişkilidir. SEM ile SEO faaliyetleri, Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. arama motorlarının algoritmalarına uyumlu çalışmalar yapmayı gerektirir. Ayrıca Facebook, Instagram, Twitter, Google Plus, Pinterest, Linkedin, Xing gibi uygulamalara da gereksinim duyar ve bunlardan ziyaretçi çekme anlamında beslenir.

Başarılı bir SEM çalışmasından bahsedebilmek için optimize edilmiş reklamlar kadar, organik arama sonuçlarında da ilk sayfa üst sıralarda yer alabilmeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla SEO ve SEM birbirleriyle kesişen kavramlardır. SEM reklam-tanıtım alanlarını da yönetmesiyle daha geniş bir çalışma alanına sahiptir. Farklı bir bakış açısıyla SEO aynı zamanda kullanıcı dostu bir web site oluşturmayı amaçlar. Kullanıcı dostu olmayan sitelerde ziyaretçiler giriş yaptıktan sonra herhangi bir faaliyette bulunmadan geri çıkabilmektedir. Ücretli reklamlarla ziyaretçi çekseniz de bu kişilere uygun içerik sağlamadığınızda geri dönüşümü olmayan bir harcama yapmış olursunuz. Bu anlamda da SEO ve SEM birbiriyle örtüşen çalışmalardır.

SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM’in Aşamaları

Dijital tanınırlığınızı ve güvenilirliğinizi yönetmek için kullanılan SEM’in 3 aşaması bulunmaktadır:

  • Search Engine Advertising (SEA), ücretli reklamlar veya reklam yerleşimleriyle arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almayı sağlar. Örneğin Google aramalarında karşınıza çıkan sıralamadaki ilk 3 site bu çalışmaya bağlı olarak bizlere gösterilmektedir. Burada kullanılan anahtar kelimeler açık artırma şeklinde kullanıcılara sunulmaktadır. Reklam verenler linke tıklayan her bir kullanıcı için rekabete göre değişen ücretler öder.
  • Search Engine Optimization (SEO), arama motoru optimizasyonu ise organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı hedefler. Kullanıcı dostu bir web sitesi, kaliteli ve özgün içerikler, çeşitli SEO kriterlerini yerine getiren yapılandırma gibi bir dizi uygulama bütünüdür. Kalıcılık anlamında ücretli reklamlara oranla daha uzun vadeye yayılan bir fayda getirebilir. Ücretli reklamlar bütçeniz ölçüsünde yayınlanırken, SEO çalışmalarıyla elde edilen sıralama başarısı daha kalıcıdır.
  • Search & Web Analytics ise arama motorlarının reklam çalışmalarını, organik ziyaretçi kontrolünü daha başarılı bir noktaya taşımaları için sunduğu bir hizmettir. SEM ile yaptığınız tüm reklam faaliyetlerinizin sonucunu bu sistem üzerinden görebilirsiniz. Google Analytics, Yandex Metrica en yaygın kullanılan ölçüm yazılımlarıdır.

Arama motorları tarafından herkesin kullanabileceği şekilde organizasyon kurulmuş olsa da ücretli reklamlar ayrı bir uzmanlık, SEO çalışmaları çok daha farklı bir deneyim gerektirir. Uzman yardımı alınmadan yürütülen çalışmaların uzun vade kullanılabilirliği düşük olmakla birlikte maliyet yönetimi de zor olmaktadır. Bilinçli kullanılmayan her detay dijital bulunabilirlik çalışmalarında ya fazladan maliyet ya da başarısız girişim olarak sonuçlanma ihtimali taşır. Projelerinizin veya işletmelerinizin dijital dünya çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi almak ve sektör rekabet analiziniz için MGA Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Menü