UI / UX Nedir?

UI / UX Nedir?

UI / UX Nedir, dijital dünyanın günlük hayatımızla iç içe olmasıyla yakından ilişki içerisinde olduğumuz bu kavramlar neden önemlidir?

UI / UX Nedir ile birlikte açıklamamız gereken diğer bir konu da bu kavramları meslek olarak yapan uzmanların sahip olduğu unvanlardır. UI / UX mühendisliği UI / UX tasarımcılığı ile genellikle karıştırılsa da aslında projelerde her ikisinin de ayrı birer rolü vardır. UI / UX tasarımcısının görevi araştırma yaparak en güncel bilgilerle tasarım oluşturmaktır. UI / UX mühendisi ise güncel bilgilerle tasarım yapmanın yanında kodlama da yapmaktadır.

UI / UX mühendisliği diğer bir ifadeyle aynı zamanda uygulama geliştiricisidir ve front-end yazılım geliştirmeyle de ilgilenir. Bu tanımları daha iyi kavramak adına UI (user interface) ve UX (user experience) kavramlarını açıklayarak yazımıza devam edelim.

UI / UX Nedir?

Öncelikle UI ve UX birbiriyle ilişkili ancak birbirinden farklı kavramlardır. UI kullanıcı ara yüzü anlamına gelip; dijital dünyadaki bir uygulama veya internet sitesinin kullanıcılar için konforlu gezinme ve anlaşılmasına odaklanan tasarım olarak tanımlanabilir.

UX Kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Yine dijital dünyadaki bir uygulama veya web sitesinin kusursuz bir son kullanıcı deneyimine sahip olmasını hedefler. UI kavramında tasarım ön plandayken, UX’de nasıl göründüğü ile değil nasıl hissettirdiğine odaklanır. Dolayısıyla UI somut bir deneyime sahipken UX soyut bir kavramdır.

Web Tasarım

UI ve UX Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi iyi bir web sitesi tıpkı kaportası, yürüyen aksamı çok iyi bir otomobile benzetebiliriz. Sürücü otomobili kullandığında kendisini son derece rahat ve konforlu hisseder. Manevra yaparken zorlanmaz. Ancak bu otomobilin satılabilmesi için güzel ve modern bir görünüme de ihtiyacı olacaktır. İşte bu görünüm estetiğini de UI kavramına benzetebiliriz.

Görüleceği üzere iki kavram da birbiriyle ilişkili olmasının yanında farklı duygulara hitap ederler. Tasarımı çok beğenilen ancak kullanımında sorunlar olan bir uygulama çok indirilse de kullanım süresi kısa olacak, kullanıcılar çabuk vaz geçecektir. Aynı şekilde kullanımı son derece anlaşılır ve rahat bir uygulamanın da kullanıcılar tarafından tercih edilmesi için göze hitap eden bir tasarıma sahip olması gerekecektir.

UI / UX Nedir?

UI / UX Nedir?

UI / UX Tasarımcısı ile UI / UX Mühendisliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki meslek arasındaki farkları daha kolay anlamak için her ikisini de belirgin özellikleriyle maddelendirelim.

UI / UX Tasarımcısı

UI / UX Mühendisi

Markanın hedefleri ve hedef kitlesiyle ilgilenir. Bu kriterlere göre projenin ilerleyişine karar verir. Kullanılacak yazılım dili dolayısıyla sistem alt yapısı kararıyla projeye başlar.
Nasıl bir tasarımın hedef kitleye hitap ettiğine karar vererek görsel estetiğe odaklanır. Görsel tasarımın yanında kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak eksikleri görmeye odaklanır.
İçeriğin marka hedefleriyle uygun yerleşimini yaparak hedef kitleyi dikkat çekilmek istenen konulara yönlendirir. Content’lerden daha çok contextler ile ilgilenir, kullanıcılar tarafından tam olarak anlaşılıp anlaşılamadığını irdeler.
Grafik tasarım, kullanılan renk şeması, ara yüz tasarımı, sayfa hiyerarşisi gibi konulara ağırlıklı olarak vakit ayırır. Ortaya çıkarılacak projenin temellerinin sağlamlığı, prototiplerinin testleri, kullanıcı senaryoları, site haritası, site audits gibi konulara ağırlıklı olarak vakit ayırır.

SEO

Menü