UI / UX Nedir

UI / UX Nedir?

UI / UX Nedir? İnternet sektörünün hızlı bir şekilde büyümesiyle beraber, farklı uzmanlık alanları da karşımıza çıkmaktadır. UI ve UX isimleri İngilizcede kullanılan User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ve User Interface (Kullanıcı Ara yüzü) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

UI / UX Nedir? Günümüzde UI ve UX kavramlarını sıklıkla görmekteyiz. Web tasarımın temel kavramları arasında yer alan bu kelimeler birbirlerine benzetilse de farklı anlamları ve özellikleri vardır. UI, kullanıcının web sayfasında görsel yardım ve estetik yapısı sayesinde daha uzun zaman geçirmesini sağlamak için uygulanan görsel tasarımdır.

Fakat UX, web tasarım sitesindeki her şeyi ele alır. Seçeneklerin kullanımı, metin içeriklerini ve düzenini sağlamaya önem verir. Site içinde kullanılan renkler, logo şekilleri, butonlar ve butonların boyutları dahil birçok yere müdahale eder. Kullanıcıların daha hızlı ve kolay istediklerine ulaşabileceği, daha çok zaman geçirebilecekleri web sitesi sunmayı hedefler.

UX ve UI Nedir?

Kullanıcının ne istediğini bilen, estetik algısı gelişmiş tasarımcılar tarafından yapılan bu çalışmalar tecrübe ile şekillenir. Site trafiğini attırmaya yönelik bu planlama, web sitesi yapımı için çok önemli bir çalışmadır.

Kullanıcı deneyimi (UX), kullanıcı ara yüzü (UI) kapsadığı için web tasarımda estetik ve görsel son derece önemlidir. Bunların dışında birde kullanışlı olup olmadığı ya da sademi karmaşık mı olduğu incelenir. Önemli olan kullanışlı olması ve sade bir şekilde web sayfası oluşturmaktır.

Günümüzde internet ve teknoloji geliştikçe kullanıcılar için daha hızlı ve daha kısa zamanda sonuca ulaşma isteği büyüdü. Bu sebepten dolayı kullanıcılar kısa sürede istediğine ulaşmak için daha hızlı web sayfaları tercih etmektedir. ‘’Google’’ arama motorunda arama yaptığınız zaman birçok sonuçla karşılaşıyorsunuz. Bunun en büyük sebebi rekabetin artmasından kaynaklanıyor. Bu rekabet den başarılı bir şekilde çıkmak için bu çalışmalara yönelmeniz gereklidir.

UX ve UI Farkı Nedir?

Bu ikili birbiriyle çok alakalı ve ilişkili olsalar da araştırma yapıldıktan sonra aralarındaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz. Profesyonel bir web tasarımcının ‘’UX ve UI tasarımın farkları nelerdir’’ sorusunun cevaplarına hâkim olması gerekir. Aralarındaki farkı maddelemek gerekirse;

 • ‘’Kullanıcı deneyimi’’ (UX) daha analitiksel ve gözlemsel bir iş iken ‘’Kullanıcı Ara yüzü’’ ise daha çok görselliğe odaklıdır.
 • Farklı araç ve yetenekleri kullanarak ortak problemlere farklı bakış açısı ile yaklaşırlar.
 • ‘’UX’’ görsel ile ilgilenmez, tamamen hissiyat ve deneyime odaklanır.
 • ‘’UI’’ görsellik ile çalışmaya katkı sağlar.
 • ‘’UI’’ dijital aşamaları içermektedir.
 • ‘’UX’’ tasarımda ise, kullanıcı davranışları dijital dünyanın uzağında incelenir ve ardından dijital ortamda test edilir.

Bu şekilde bir sonuca varırız. İkisi de tek başına başarılı olmak için yeterli değildir. Bir arada kullanılırken harikalar yaratan sonuçlar elde edebiliriz. Özet geçmek gerekirse bu ikili başarılı web sayfası için olmazsa olmazıdır. Bu çalışma takım halinde ya da bireysel olarak iki farklı şekilde yürütülebilir.

UI ve UX Design Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda ‘’Kullanıcı Deneyimi’’ ve ‘’Kullanıcı Ara yüzü’’ tasarımının fazlasıyla popüler olmasından dolayı, bilişim şirketleri, bu çalışmayı yaptıkları web sitelerinde kullanmaya başladı.

Bir web tasarımcının bu konu için mutlaka programlama bilmesi gerekmez. Tasarım çalışmalarının ve testlerin çoğu prototiplerle yapılır. Tasarımcıda aranan özellik bilgisayar bilimi yerine, tasarım ve davranış biliminde bir geçmişi olması yeterli. Tabi bu aranan özellik firmanın kriterlerine göre değişiklik gösterebilir. UI ve UX tasarımcılarının kullandığı bazı programlar;

‘’UX’’

 • Mind Manager
 • Smart Draw
 • Mock Plus
 • User Testing

‘’UI’’

 • Sketch
 • Adobe XD
 • Gravity Designer

Benzeri programları örnek gösterebilir. Özetlemek gerekirse, ‘’UI’’ genellikle ara yüz tasarımı ile ilgilenmektedir. ‘’UX’’ tasarımı tasarlanacak ara yüzün nasıl daha basit ve hızlı kullanılması gerektiği ile ilgilenir.

UI/UX Derslerinde Neler Anlatılır?

Web sayfasının en iyi şekilde trafik akışında başarılı olma amacıyla verilen eğitimler çok önemlidir. Profesyonel ekip tarafından verilmesi gereken eğitim konusudur. Uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan birisi olan markanın hedefleri ve hedef kitlesini iyi analiz etmiş olmaktır. İyi bir şekilde analiz edilen firma hedef kitlesine göre hareket ettirilmelidir. Tasarımın nasıl olacağını hedef kitle belirlemektedir.

İçeriğin marka hedeflerini uygun yerleşimler yaparak hedef kitleyi dikkat çekilmek istenen konulara nasıl çekilmesini gösteren bilgiler verilir. Grafik tasarım, renk şeması, ara yüz tasarımı gibi konulara ağırlık olarak daha çok vakit ayırılmasını vurgular. Bu çalışma şekilleri dikkate alınınca çoğu firmadan başarılı olacağınız kaçınılmaz bir sonuç olacak.

Windows 11