Sosyal Mesafe Neden Önemlidir?

COVID-19 pandemisi tüm dünyanın gündemine oturduğundan beri en çok konuşulan kavramlardan biri sosyal mesafe. Peki, sosyal mesafe neden önemlidir, toplumsal ve ekonomik etkileri nelerdir ve pandeminin bitmesine nasıl yardımcı olur? Bu yazımızda, bu sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Sosyal mesafe neden önemlidir? Çünkü koronavirüs, uzun süre yakın temas (yaklaşık 2 metre) halinde olan insanlar arasında yayılır. Enfekte olan bir kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında hatta konuştuğunda bile virüs, damlacıklar olarak havaya yayılır ve soluma yoluyla diğer insanlara bulaşır. Bazı enfekte olan kişilerin semptom göstermemesi bu yayılma tehlikesini artırmaktadır.

Sosyal Mesafe Neden Önemlidir? Nasıl Sağlanmalıdır?

Sosyal mesafe, hastalığın yayılma riskini azaltmak için bireyler arasındaki alanı artırma ve temas sıklığını minimuma indirme uygulamasıdır. Herhangi bir ortamda insanlar birbirlerine yakın duruyorsa ve konuşuyorsa, ortamdaki solunum damlacıklarının vücuda alınma ihtimali yüksektir.

İşte sosyal mesafeyi korumak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • El sıkışma ya da kucaklaşma gibi selamlama yöntemlerini bırakın. Diğer insanlarla aranızda 1,5 – 2 m mesafe olsun.
  • Büyük kalabalıkların olduğu yerlerde bulunmaktan kaçının.
  • Mümkün olduğunca kapalı ortamlardan uzak durun.
  • Sosyal davranışlarınızı ve iletişim alışkanlıklarınızı değiştirmek için çaba sarf edin.

Sosyal Mesafeyi Koruyarak COVID-19’un Yayılma Hızını Azaltın

Sosyal mesafe tek başına yeterli olmasa da pandeminin hızını azaltmaya en çok yardım eden önlemlerden biridir ve bunun için kişisel ya da toplumsal düzeyde tedbirler alınabilir. Bireysel düzeyde yapılabilecek en önemli şey fiziksel temastan kaçınmaktır. Toplumsal düzeyde ise kalabalık grup etkinliklerini iptal etmek, kamusal alanları kapatmak gibi köklü değişimler gerektirir. İşyerleri vb. operasyonel düzeyde ise yemekhane gibi ortak alanlarda oturma düzeninin değiştirilmesi olabilir.

Herkesin sosyal mesafeyi uygulamak için çaba göstermesi ve yeni normal düzene hızlı bir şekilde adapta olması gerektiği unutulmamalıdır.

inContact ile İşyerinde Sosyal Mesafeyi Koruyun

inContact, bir RF cihazı aracılığıyla çalışanların birbirlerine olan yakınlığını kontrol altına almaya yarar. İki çalışanın arasındaki mesafe 1,5 metrenin altına düştüğünde uyarı vererek sosyal mesafenin korunmasını sağlar. inContact’ın bir diğer özelliği ise bu yakınlığın ne kadar sürdüğünü hesaplamasıdır. inContact ile 20 kişiye kadar çalışanın temas durumu takip edilebilir. Bu sayede bir çalışan hasta olduğunda ya da semptomlar gösterdiğinde daha önce onunla yakın temasta bulunan kişiler karantinaya alınabilir ve muhtemel bir salgının önüne geçilir.