tumblr ne demek ingilizce

Tumblr Ne Demek İngilizce

Tumblr ne demek İngilizce olarak da sosyal medya meraklılarının cevabını sıkça merak ettiği sorulardan biridir. Bir mikroblog olan Tumblr Tumblelog ya da Tumbleblog söylemlerinin kısaltılmış hâlidir denebilir.

Chris Neukirchen adlı bir Alman blogger, okurların bir paragrafı geçmeyecek bir dizi blog yazısı girmesine izin veren yeni bir mikroblog platformu oluşturma fikrini başlatan ilk kişi oldu: kısa ve güzel. Ona Anarchaia adını verdi. Daha sonra, Chicagolu iki arkadaşı Marcel Molina ve Sam Stephenson kendi spin-off projelerini yarattılar. Anarchaia çok daha görsel bir kimliğe sahipti. Küçük alıntılarla, videolarla, giflerle, paragraflarla, imgelerle dolu hâli göz önüne alındığında Tumblr’ın kriptik, eski bir versiyonuna benzediği fark edilebilir.

Ancak Tumblr’ın yaratılmasının yolunu açan şey neydi?  Anarchaia adlı mikroblog mecrası kullanıcılarına kendi mikro içeriklerini sunmalarına izin vermiyordu. Bu durum da internet dünyasındaki hiperinteraktivite devinimi için hayati bir kayıp ve paylaşım kültürü tarafından yadırganacak büyük bir eksiklikti.

Tumblr’a neden Tumblr denmekte?

Tumblr ne demek İngilizce içeriklerde söz konusu sosyal medya platformunu yakından takip edenler tarafından sıkça cevabı aranan bir soru olduğu için araştırmalarımıza kaynaklık eden metinler de yine İngilizce olmaktadır. Bu doğrultuda da Tumblr’a karşılık gelen anlamlardan söz etmek için tumble kelimesini yakın markaja almamaız gerekmekte.

Tumble İngilizcede takla, dönmek, devrilmek ya da yuvarlanmak anlamına gelir. Bu karşılıklardan Tumblr gibi bir mikroblog sitesinin yapısına en uygunu “yuvarlanmak” kelimesidir denebilir çünkü yapılan paylaşımların zaman tünelindeki devinimi yuvarlanmaya benzetilebilir. Ve bu devinimin bilinç akışına olan benzerliği de tumble kelimesinin gizemini tekrar ortaya koymaktadır.

Yaratılma sürecinde tumblelog ya da tumbleblog gibi iki kavram türetilerek ifade edilmeye çalışılan Tumblr son hâlini aldığında artık sadece Tumblr olmuştur.

Kullanıcılarının WordPress gibi tam teşekküllü bir blog platformundaki karmaşıklığa maruz kalmadan, düşüncelerini olabildiğince hızlı bir şekilde ortaya koymalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İşte bu ad, sitenin tam olarak nasıl çalıştığını ve fikrin nereden geldiğini özetler: Bu bilinç benzeri dağınık bilgi akışı ile Tumblr gibi bir platform, ismini fazlasıyla hak ettiği gibi içerik olarak da tumble kelimesinin İngilizce karşılığını da tam olarak vermektedir.