Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları

Web tasarım programları kişisel ya da kurumsal web sitenizi ilgi çekici şekilde tasarlayarak daha çok trafik almanızı sağlayacak önemli araçlar. Web site tasarımı hakkında çıkan pek çok yeni yazılım ve platform, her geçen gün site tasarımı yapmayı daha da kolaylaştırıyor.

Web tasarım programları hazır web şablonları oluşturmak ve bunları web sitesine uygulamak için oldukça avantajlı. Eskiden yüzlerce satır kod yazarak elde edilen tasarımlar, bu programlar sayesinde çok daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Üstelik aynı kalitede siteler yapılabiliyor.

En İyi Web Tasarım Programları

Aklınızda, nasıl bir web sitesi oluşturacağınıza dair yüzlerce fikir olabilir. Fakat bunları gerçekleştirecek zamanınız olmayabilir. Eğer bir işletme ya da kurumsal amaçlı siteniz olsun istiyorsanız, size tavsiyemiz profesyonel web tasarım firmaları ile çalışmanız. Fakat kişisel web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bu yazımızda bahsedeceğimiz en iyi web tasarım programları tam da ihtiyaç duyduğunuz şeyler olabilir.

Web tasarım ile ilgili bazı yanlış fikirler vardır. Bunlardan en bilineni, kod bilgisi olmadan yapılan web sitelerinin kodla yapılan sitelerden daha az işlevli ve daha kalitesiz olduğu yönündedir. Gelişen yazılım teknolojileri, bu fikrin yanlışlığını yıllardır gösteriyor ve belli ki göstermeye de devam edecek. Çünkü yıllar geçtikte daha pratik ve işlevsel web tasarım programları piyasaya sürülüyor ve insanların kullanımına açılıyor.

Lafı daha fazla uzatmadan sizler için seçtiğimiz kodsuz web tasarım programları listemize göz atmaya başlayalım.

Kodsuz Web Tasarımı Programları

Kod bilgisi gerektirmeyen web tasarım programlarından bahsedildiğinden WordPress ilk akla gelen seçeneklerden biridir. WordPress’i duymayan kalmadığını düşünerek bu listede kendisine yer vermiyoruz. Dilerseniz buraya tıklayarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

1. Carrd

Web Tasarım Programları
Web Tasarım Programları

Kullanımı son derece basit olan Carrd sayesinde kısa sürede responsive (mobil ve tablet ekranlarına uyumlu) web siteleri yapmak mümkün. Tek handikapı, sadece tek sayfalık siteler oluşturmaya izin vermesi.

2. Bubble

Web Tasarım Programları

Herhangi bir kod bilgisi gerektirmeyen Bubble, sürükle – bırak mantığıyla çalışan ve hem mobil hem de web için tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlayan bir plaftorm. Sınırsız özelleştirme seçeneğiyle oldukça işlevsel olduğunu söyleyelim.

Adobe Xd Nedir?

3. XPRS

Kodsuz Web Tasarımı
Kodsuz Web Tasarımı

XPRS’in yaratıcıları kendi yarattıkları web site tasarım platformu için “XPRS’i bir oyuncakmış gibi düşünerek dizayn ettik. Bu sayede herkes web sitesini oluştururken eğlenceli vakit geçirebilecek.” İfadelerini kullanıyorlar. Gerçekten de Lego’larla oynar gibi premium web siteleri oluşturabildiğiniz bu platform, bir web sitesinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde.

4. Bootstrap Studio

Web Tasarım
Web Tasarım

Bootstrap, web geliştiricilerin ve tasarımcıların kullandığı bir masaüstü uygulama. Yine sürükle – bırak mantığıyla çalışan bu program, responsive web siteleri oluşturmak için en çok kullanılan araçlardan biri. Bootstrap’in yaratıcıları, en az HTML ve CSS ile yazılan web siteleri kadar kaliteli web siteleri tasarlamanın mümkün olduğunu söylüyor.

5. Hype 4

Sürükle Bırak Web Tasarımı Programları

HTML5 formatında web siteleri oluşturmak için kolaylıklar sağlayan Hype 4 ile sadece birkaç dakikada animasyonlu içerikler oluşturulabiliyor. Web sayfaları, infografikler, e-kitaplar, slaytlar ve daha pek çok şeyi ilgi çekici animasyonlarla süslemek için mükemmel bir araç!

Web Site Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler