Marketing Nedir

Marketing nedir? Şirketlerin ürün veya hizmetlerinin hedef kitle tarafından fark edilmesini ve ilgilenilmesini amaçlayan stratejiler bütünüdür. Bu süreç başlangıcından sonuna dek farklı disiplinlerin yer aldığı uygulamalardan oluşur. Başarılı bir pazarlama için tüm basamaklarda doğru çalışmaların titizlikle yapılması gereklidir.

Marketing Nedir

Marketing nedir? Marketing olarak da kullanımı yaygın olan pazarlama, işletmelerin müşterileri çekmek, rekabeti yenmek ve büyümek için kullandığı stratejik bir araçtır. Günümüzde dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması gibi yeni yaklaşımlar da geleneksel pazarlama stratejileri ile birleşerek kullanılmaktadır. Pazarlama alanındaki gereklilikler sürekli bir değişim hâlindedir. Bu nedenle işletmeler, müşteri ihtiyaçlarına ve pazar koşullarına uyum sağlamak için sürekli olarak yeni stratejiler geliştirmek zorundadır.

Marketing ya da pazarlama nedir sorusunun yanıtı, pek çok işletmenin gereksinim duyduğu bir bilgidir. Marketing ürün ve hizmetlerin tüketicilerle buluşturulmasında çok önemli bir rol oynayan, iş dünyasının temel bir unsurudur. Farkındalık yaratmayı, ilgi uyandırmayı ve nihayetinde tüketicileri mal satın almaya veya hizmetlerle etkileşime geçmeye ikna etmeyi amaçlayan geniş bir faaliyet yelpazesini kapsar. Bu disiplinin temel bileşenlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Pazar araştırması
Hedef kitle belirleme
Ürün/hizmet geliştirme
Fiyatlandırma
Pazarlama iletişimi
Performans analizi

Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Marketing pek çok kişinin hakkında bilgi sahibi olduğu, günümüzde sıkça duyulan bir kavram haline gelmiştir. Dolayısıyla marketing ne demek şeklindeki sorular gitgide yerini bu uygulamaların nasıl yapılacağına dair sorulara bırakmıştır. Peki marketing hizmeti nedir? Pazarlama, işletmenin ürün veya hizmetini hedef kitleye tanıtmasını, müşteri ilgisini çekmesini ve satışları artırmasını sağlar. Bu amaçla yapılacak bazı işlem ve çalışmalar şu şekildedir;

Ürün veya hizmetin hangi yaş aralığındaki, sosyoekonomik durumdaki kişilere sesleneceği gibi faktörleri içeren bir hedef kitle belirlemesi yapılır.

Başarılı pazarlama, hedef pazarın derinlemesine anlaşılmasıyla başlar. Pazar araştırması, rakipler ve diğer ilgili faktörler hakkında veri toplamayı içerir.

Pazarlama süreci, teklifleri müşteri ihtiyaçları ve tercihleriyle uyumlu hale getirerek ürün tasarımını ve geliştirmesini etkiler.

Ürün fiyatı rekabet ve kârlılık ölçütlerini, algılanan değer ve pazar talebi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak belirlenir.

Ürün/hizmetlerin tüketicilere nasıl ulaşacağına, hedef kitleye uygun şekilde karar vermek pazarlamanın kritik bir yönüdür.

Bu bileşen, bir ürün veya hizmete yönelik ilgi yaratmayı içerir. Reklam pek çok pazarlama iletişimi stratejisini içerir.

İlgi yarattıktan sonra pazarlama, satış çabaları yoluyla potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmeye yardımcı olur.

Marketing Nedir

Bu süreç söz konusu firmanın çalışma prensiplerine, uzun ve kısa vade hedeflerine bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Uygulamalar için ek adımlara ihtiyaç olabilir yahut bazı adımlar mevzubahis işlemler için gerekli olmayabilir. Her bir şirket ve ürün için pazarlamanın özellikleri bir ölçüde farklılık gösterebilir.

Marketing Çeşitleri

Marketing ne iş yapar, sorusunu yanıtlarken bu alandaki çalışmaların hangi amaçla yapıldığını ve diğer detayları bilmek gerekir. Her bir hedef kitle için farklı pazarlama stratejisi uygulamak gerekli olabilir. Bu stratejilerden biri ya da birkaçı tek bir marketing çalışmasına dahil olabilir. Söz konusu pazarlama çeşitlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Sosyal medya pazarlama, sosyal medya platformları aracılığıyla yapılan tanıtımları kapsamaktadır.
  • İçerik pazarlama, blog yazıları, videolar ve benzeri araçlarla hedef kitle tarafından fark edilmeyi amaçlar.
  • E-posta pazarlama, müşterilerin bilgilendirilmesi ve teşviki için gönderilen düzenli mailleri kapsar.
  • SEO (arama motoru optimizasyonu), web sitesinin arama motorlarında daha görünür olmasını sağlar.
  • İnfluencer pazarlama, satış yapılacak sektördeki etkili kişiler aracılığıyla ürün veya hizmetin duyurulmasıdır.
  • Reklam kampanyaları, Google Ads ve benzeri reklam platformlarında yürütülecek reklam çalışmalarıdır.
Marketing Nedir

Marketing satış ne demek? Marketing ve satış iki farklı işlevdir, ancak birbirleriyle yakından ilişkilidirler ve işletmelerin başarısında önemli bir rol oynarlar. Marketing tanınma, bilinirlik yaratma ve bu sayede potansiyel müşterilere ulaşma amacını taşır. Satış ise ürün veya hizmetlerin müşterilere sunulmasıyla yapılır. Pazarlama (marketing) sürecindeki adımlar yerine müşteri iletişimi, teklif hazırlama, müzakere gibi adımlar burada ön plandadır.

Ankara Web Tasarım, marketing alanındaki pek çok hizmetin verildiği köklü bir bilişim firmasıdır. Markanızın bu alandaki tüm ihtiyaçları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.