Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Google Adwords görüntülü reklam ağı aracılığıyla ürün veya hizmetlerin satışı ile web sitesinin trafiği artmaktadır. Siteler daha bilinir olmakta ve satın alma/ilgi duyma potansiyeli en yüksek olan kitle hedeflenebilmektedir. Google’ın akıllı teklif seçeneği ile makine öğreniminden yararlanılarak zamandan tasarruf edilebilir ve reklam performansı arttırılabilir.

Google Adwords görüntülü reklam ağı görsel açıdan ilgi çekici reklamlar yayınlamaya odaklanmaktadır. Yayınlanan görüntülü reklamlar, milyonlarca web sayfasında, yazılımda ve Google’a ait platformlarda kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Böylece Google üzerinden yapılan aramaların dışında da kullanıcılara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası

Görüntülü reklam nedir? Hedeflenen kitleye yönelik görseller barındıran tanıtım içerikleridir. Peki arama ağı reklamları nerede görülür? Kullanıcıların Google üzerinde yaptıkları aramalar sonucunda çeşitli reklamların listelenebildiği dikkatinizi çekmiştir. Bunlar, arama içeriğiyle en uyumlu olabilecek şekilde, makine öğrenmesi de dikkate alınarak oluşturulan reklamlardır.

Google, arama motoru kullanıcılarıyla ilgili pek çok istatistiği kullanarak reklam gösterimi konusunda en iyi sonuçlara ulaşmak için çalışır. Dünyanın pek çok bölgesinde, internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü, arama sonuçlarında sadece ilk sayfaya bakmaktadır. Tıklamaların yaklaşık %40’ı arama sorgusunda ilk üç sırada çıkan bağlantılar arasından yapılmaktadır.

Ayrıca bir şey satın alma aşamasındaki kullanıcıların yaklaşık %65’i Google reklamlarına tıklamaktadır. Google, pazarlanan ürün veya hizmetlerle daha fazla ilgilenen kullanıcıları tespit ederek en yüksek performanslı kitleleri öğrenebilir. Google Ads bu konuda zamanla otomatik optimizasyon yapabilmektedir.

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Google görüntülü reklam ağı kampanyalarında “duyarlı görüntülü” denilen reklamlar kullanılabilir. Bu reklamlar sayesinde resim, başlık, logo ya da videolar yüklenebilir. Bu yapıldığında Google ile ilişkili web sayfaları otomatik reklam kombinasyonları oluşturmaktadır. Ziyaret ettiğiniz bir web sayfasında, okuduğunuz bir metinde veya seyrettiğiniz bir videoda küçük kutucuklar içerisindeki reklamlar görüntülü reklamlardır.

Reklam içeriği olarak bir video yüklendiğinde bu, Google tarafından değerlendirilir. Eğer video içeriğinin resimden daha yüksek performans sağlayabileceği belirlenirse resim yerine video gösterilir. Hazırlanan içerikler neredeyse tüm reklam alanlarına sığabilir. Görsel boyutları otomatik olarak ayarlanır. Mesela duyarlı bir görüntülü reklam, bir sitede yerel banner reklamı şeklinde gösterilirken başka bir sitede dinamik metin reklamı olarak görüntülenebilir.

Görüntülü reklam oluşturmak için hazır bir tasarım yoksa ve kararsız kalınan durumlar söz konusu ise Google’ın ücretsiz resim kitaplığından da yararlanılabilmektedir. Arama ağı, belli ürün ya da hizmetleri arayan/araştıran kullanıcılara ulaşabilir. Görüntülü reklam ağı ise satın alım veya hizmet araştırmasının ilk aşamalarında kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Google Ads Görüntülü Reklam Nasıl Verilir?

Bir görüntülü reklam ağı kampanyasında üst seviyede performansa ulaşmak için en etkili tekniklerden biri hedef genişlemesi özelliğini kullanmaktır. Peki bu özellik hangi amaçlara hizmet eder?

  • Daha çok müşteriye erişme
  • Potansiyel müşteriler için en iyi hedeflemeyi sağlama
  • Müşteri başına maliyeti arttırmadan erişimi arttırma

Reklam kampanyası için oluşturulan anahtar kelimeler, Google Ads tarafından ilişkili kelimeleri de içerecek biçimde genişletilecektir. Reklam ağındaki değişikliklerin geçerli olabilmesi için 12 ila 24 saat aralığındaki bir süreye ihtiyaç duyulabilir. Yeni reklam içeriği yayınlanırken veya mevcuttaki bir reklamda değişiklik yapılması planlanırken bu durum dikkate alınmalıdır.

Google Adwords görüntülü reklam ağı, dünya üzerindeki kullanıcıların %90’ından fazlasına ulaşmaktadır. Google Ads sayesinde bu ağda reklam gösterebilmek mümkündür. Eğer yalnızca belirli bir hedef kitleye ulaşılmak isteniyorsa, kolayca ayarlanabilmektedir. Örneğin yalnızca kadınlara veya yalnızca 18 yaşından büyüklere ulaşabilecek reklamlar yayınlanabilmektedir.

Google Ads Görüntülü Reklam Boyutları

Görüntülü reklam örnekleri incelendiğinde de kolayca fark edileceği üzere, reklamdaki görsel içeriğin boyutu nasıl seçilirse seçilsin neredeyse tüm platformlara uyumlu olacak şekilde optimize olabilmektedir.

Reklam boyutları görüntüleneceği bölgeye bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak resim boyutu genellikle 150 KB ile sınırlandırılmıştır. Örneğin panorama tipi reklamlarda görsellerin 980×120 boyutlarında olması istenmektedir. Mesela banner’larda en çok 160×600, 250×250, 468×60 ve 970×90 gibi boyutlar tercih edilmektedir.

Banner hazırlarken unutulmaması gereken nokta, boyutun 150 KB’ı geçmemesi gerektiğidir. GIF, JPG ve PNG formatlarındaki görseller kabul edilmektedir. GIF formatındaki hareketli bir banner tercih edilecekse, uzunluk 30 saniyeyi geçmemelidir. Ancak bu, GIF’in döngü şeklinde sürekli oynatılması önünde bir engel değildir.

Google Ads alanında faaliyet gösteren dijital bir ajans tüm bu kuralları ve incelikli noktaları sizin yerinize düşünerek reklam kampanyalarınızı yönetebilir. Size veya şirketinize dönemlik raporlar halinde performans verilerini sunabilir. Akılcı yöntemlerle reklamlardan daha fazla getiri elde etmenizi sağlayabilir. Ankara Web Tasarım, dijital reklam hizmetleri alanında da faaliyet gösteren bir ajans olarak reklam kampanyalarınızda fark yaratmanızı sağlayabilir.