Covid-19 Sosyal Mesafe Uyarı Çözümü

Covid-19 Sosyal Mesafe Uyarı Çözümü

Covid-19 sosyal mesafe uyarı çözümü önemi pandemi gibi salgın hastalık dönemlerinde ortaya çıkar. Tüm dünyayı etkileyen pandemi dönemlerinde kişilerin arasındaki sosyal mesafe hayati önem arz eder.

Covid-19 sosyal mesafe uyarı çözümü için otomatik sosyal mesafe cihazı geliştirilmiştir. Bu cihaz insandan insana bulaşan bulaşıcı hastalıkların engellenmesini sağlayan teknolojik bir aygıttır.

Covid-19 Sosyal Mesafe Uyarı Çözümü Cihazı

İnsanlık tarihi boyunca farklı dönemlerde bazı salgın hastalıklar ortaya çıkmıştır. Salgın hastalıklar dünyanın hangi bölgesinde ortaya çıkarsa çıksın birçok toplumu etkileyebilmektedir. Dünya olarak gördüğümüz en son ve oldukça büyük salgın Covid – 19 pandemisi oldu. Çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan Corona Virüs, binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Yine aynı şekilde milyonlarca insanın da hastalanmasına yol açtı. Fakat 21. yüzyılda artık teknolojik imkânların da gelişmesiyle eskisi kadar korumasız değiliz. Elimizdeki teknolojileri kullanarak kendimizi salgın hastalıklardan koruyabilecek seviyeye gelmiş durumdayız.

Covid – 19 gibi salgın hastalıklar insandan insana bulaşan virüslerdir. Bu virüsler ancak enfekte olmuş birinin, enfekte olmamış birine fiziksel olarak temas etmesi sonucundan bulaşır. Bu yüzden pandemi dönemlerinde kişiler arasındaki temasın korunması hastalığın yayılmasını engeller. Fakat günümüzde özellikler şehirler ve işyerleri kalabalık insan gruplarından oluşur. Bundan dolayı teması azaltmak daha zor olabilmektedir. Biz de 4A Labs olarak pandemi dönemlerinde insanların arasındaki sosyal mesafeyi koruyan bir cihaz geliştirdik. inContact adını verdiğimiz taşınabilir cihaz sayesinde güvenli sosyal mesafeyi otomatik olarak ayarlayabiliyoruz.

Sosyal Mesafe Uyarı Cihazı

inContact güvenli sosyal mesafe cihazı kalabalık işyerlerindeki çalışanların birbirine yakınlaşmasını önler. Böylece işyerinde enfekte olmuş birisi varsa bile diğer çalışanlara bulaşmasını engeller. Giyilebilir bir cihaz olan inContact, işyerlerinin pandemi koşullarında bile üretim yapmasına imkân tanıyan güvenli bir çözümdür. Pandemi dönemleri için özel olarak geliştirdiğimiz cihazın özellikleri şu şekildedir;

  • Askı aparatıyla sayesinde kolayca taşınır
  • Bluetooth teknolojisiyle çalışır. O yüzden kişinin ve etrafındaki kişilerin konum bilgilerini net olarak toplar
  • Otomatik uyarı sistemiyle olası fiziksel yakınlaşmalarda kullanıcıyı uyarır
  • Akıllı telefonlarla entegre bir şekilde çalışır
  • Kişiler arasındaki etkileşimleri ölçer, geçmişe yönelik bilgi sunar

Herhangi bir hastalık bulaşması durumunda kullanıcı ve